Haluatko tehdä hyvää?

Haluatko tehdä hyvää?

Nyt se on mahdollista!

Kaikissa Espoon seurakunnissa on vapaaehtoisille seurakuntalaisille monia vaihtoehtoja. Voit esimerkiksi laulaa kuorossa, käydä kaupassa iäkkäälle, rukoilla sairaan puolesta tai avustaa messuissa. Nuoria tarvitaan esim. kerhonohjaajiksi ja isosiksi.

Et ole yksin vapaaehtoisena. Olet osa vapaaehtoisten ryhmää. Tutustut seurakuntalaisiin ja jaat hyvää. Jokaiseen tehtävään saa perehdytyksen ja tukea.

Sinua tarvitaan! 

Lisää vapaaehtoistyöstä: www.vapaaehtoistyo.fi/espoo

Seurakuntien vapaaehtoistyön yhteyshenkilöt


Espoon tuomiokirkkoseurakunta
Kirsi Muurimäki, kirsi.muurimaki(at)evl.fi, 050 438 0164

Leppävaaran seurakunta 
Heli Siltakorpi, heli.siltakorpi(at)evl.fi, 040 537 6876
Martta Nurmi, martta.nurmi(at)evl.fi, 040 5591487,  kansainvälinen vapaaehtoistyö

Tapiolan seurakunta
Merita Hietanen, merita.hietanen(at)evl.fi, 040 531 1009

Olarin seurakunta 
Leena Lenkkeri, leena.lenkkeri(at)evl.fi, 041 539 8801

Espoonlahden seurakunta
Inkeri Oinonen, inkeri.oinonen(at)evl.fi, 050 583 6883

Esbo svenska församling
Heidi Jäntti, heidi.jantti(at)evl.fi, 040 531 1046

Espoon seurakuntien näkövammaistyö
Tarja Huttunen, tarja.huttunen(at)evl.fi, 040 734 7715


Vapaaehtoistöitä Espoossa

Kummiksi aikuiskastettavalle?

Espoossa kastetaan vuosittain kymmeniä aikuisia evankelis-luterilaisten seurakuntien jäseniksi. Olet etsimämme henkilö, jos kuulut luterilaiseen seurakuntaan, olet käynyt rippikoulun ja sinut on konfirmoitu.

Kummina toimit todistajana seurakunnan järjestämässä kastejuhlassa. Kummina sinulla on etuoikeus rukoilla aikuiskastettavan puolesta ja yhdessä hänen kanssaan. Lahjojen tai taloudellisen tuen antamisen sijaan voit kutsua aikuista kummilastasi jumalanpalveluksiin tai muihin seurakunnan tapahtumiin, joissa itse viihdyt.

Lisätietoja ja ilmoittautuminen kummin tehtäviin:

Leppävaaran seurakunta: 
kansainvälisen työn sihteeri, Martta Nurmi, 040 5591487, martta.nurmi(at)evl.fi

Olarin seurakunta:
vapaaehtoistyön ohjaaja Leena Lenkkeri, 041 539 8801, leena.lenkkeri(at)evl.fi