Pysäköinti kirkkojen läheisyydessä Espoossa
Pysäköinninvalvonta on muuttunut Espoossa myös kirkkojen läheisyydessä. Espoon seurakuntien tiloista Leppävaaran, Olarin ja Tapiolan kirkkojen parkkipaikoilla toimii nyt Parkkipate Oy:n pysäköinninvalvonta.
Pysäköinnissä on hyvä huomioida nyt kunkin paikan ja kadun kyltit ja muistaa joko parkkikiekon käyttö tai mahdolliset pysäköintimaksut. Kuva: Antti Ruuskanen.
Leppävaaran kirkon parkkipaikalla saa pysäköidä parkkikiekolla kaksi tuntia. Lisäksi kirkon pääaulatilassa ja B-puolen aulassa on tabletit, joista saa rekisteritunnuksen lisäämällä viisi tuntia pysäköintiaikaa.
Parkkipate Oy aloitti pysäköinninvalvonnan Tapiolan kirkolla 8.6. Parkkipaikalla saa pysäköidä parkkikiekolla kaksi tuntia. Lisäksi kirkon pääaulatilassa on tabletti, jolla saa rekisteritunnuksen lisäämällä viisi tuntia pysäköintiaikaa.
Parkkialueille on asennettu Parkkipate Oy:n toimesta kyltit, jossa on tarkempi ohjeistus pysäköintiin. Sähköautonlatauspaikalle pysäköidessä auton tulee olla kytkettynä latauslaitteeseen.
Olarin kirkon alueella on samoin käytettävä pysäköintikiekkoa, jolla pysäköintiaika on kaksi tuntia. Lisää ilmaista parkkiaikaa kirkossa asioiva saa tarvittaessa enimmillään viisi tuntia kirkon aulassa olevasta automaatista. Parkkipate Oy valvoo myös Olarin kirkon pysäköintiä.
Liikuntaesteisten käyttöön varatut pysäköintiruudut sijaitsevat sisäänajotien päässä kirkkorakennuksen päädyssä. Gräsan uurnalehdon puoleisten portaiden vieressä on hissi kirkon yläpihalle. Liikuntaesteisten lyhytaikainen saattoliikenne voi myös ajaa kirkon yläpihalle pääovien eteen.
Ajo Olarin kirkolle Merituulentieltä ja Olarinluomasta on suljettu katutöiden vuoksi. Käytössä on kiertotie. Kirkolla ja uurnalehdossa asioivia pyydetään varaamaan riittävästi aikaa kirkolle saapumiseen.
Espoonlahden kirkon oma parkkipaikka on edelleen asiakkaiden käytössä, mutta se on pieni. Sen viereiset Espoon kaupungin paikat ovat muuttuneet nyt maksullisiksi.
Julkisesta liikenteestä metro palvelee hyvin Espoonlahden, Olarin ja Tapiolan kirkoissa kävijöitä. Metroasemat ovat suhteellisen lähellä. Autoilijat voivat tarvittaessa hyödyntää eri asemien liityntäpysäköintimahdollisuuksia, joista löytyy lisää tietoja HSL:n sivuilta. Linkki avautuu uudessa välilehdessä
Pysäköinnissä on hyvä huomioida nyt kunkin paikan ja kadun kyltit ja muistaa joko parkkikiekon käyttö tai mahdolliset pysäköintimaksut.
Kesän 2026 aikana on myös isoja muutoksia junayhteyksissä Espoossa ratatöiden takia. Tiedot niistä löytyvät VR:n sivuiltaLinkki avautuu uudessa välilehdessä. Korvaavat bussivuorot löytyvät HSL:n sivuilta sekä reittioppaastaLinkki avautuu uudessa välilehdessä. Kauklahden kappeliin ja muihin hyvien ratayhteyksien varrella oleviin tiloihin menijöiden kannattaa tarkistaa etukäteen poikkeukset liikenteessä sekä liityntäpysäköinnissä.
Mahdollisista tietöiden aiheuttamista poikkeusreiteistä pyrimme muistuttamaan Espoon kaupungin sivujen lisäksi myös Espoon seurakuntien verkkosivuilla.
Fri Jun 12 11:19:00 EEST 2026