Tukea perheelle

Joskus arki ahdistaa. Tukea perheen ja parisuhteen kysymyksissä saat sekä seurakuntien toiminnasta että kriisin yllättäessä perheasiain neuvottelukeskuksesta.

Seurakunnassa toimivat kaikenmuotoiset perheet. Yksin, kaksin, yhdessä, lapset, äidit, isät, isovanhemmat, kummit, tilaa riittää. Toimintaa tukee perheessä, parisuhteessa ja vanhemmuudessa jaksamista sekä kristillistä kasvatustyötä.

Oma paikkasi voi löytyä avoimista tai määräaikaisista harrastus- ja vertaisryhmistä. Tervetuloa mukaan myös perheleireille, -retkille ja muuhun vanhemmille, pariskunnille ja koko perheelle suunnattuun toimintaan. 

Vanhempien helppiluurit 

 

Henkilökohtaista tukikeskustelua vanhemmille arjen haasteista ja huolista.

 

Vanhempien varaventtiilissä voit keskustella kasvatuksen tai perhetyön ammattilaisen kanssa asioista, joihin kaipaat kuuntelevaa korvaa ja apua. Yhdessä voimme keventää ja selvittää perheeseen liittyviä huolia ja ja pulmia. Voit ottaa yhteyttä soittamalla, tekstiviestillä tai sähköpostitse, mutta henkilökohtaisia keskustelutapaamisia emme toistaiseksi järjestä.

 

Espoon tuomiokirkkoseurakunta 
ma–pe klo 9–19

  • perhetyönohjaaja Kirsi Kanerva, 050 511 0165, kirsi.kanerva@evl.fi tai
  • perhetyönohjaaja Outi Wenell, 040 5474 146, outi.wenell@evl.fi

Tapiolan seurakunta
ma–pe klo 12–16

  • lapsityönohjaaja Riina Nissinen, 040 749 4334
  • perhetyöntekijä Miia Raninen, 050 380 2734
  • perhetyöntekijä Marjukka Luoma, 050 583 6908
  • lastenohjaaja Sari Häkki, 041 539 8710
  • lastenohjaaja Tiina Siponen, 041 5398 704

Keskusteluapua: perhetyönohjaaja Maire Hellas, psykoterapeutti, 040 565 8300 ja perhetyöntekijä, sielunhoitoterapeutti, Solmu -parineuvoja, Kristiina Larjava, 050 358 1064.

Espoonlahden seurakunta
ma–pe klo 9–15

  • perhetyönohjaaja Taija Harjokari, 050 511 0504

Olarin seurakunta
Vanhempien varaventtiili - tukikeskustelua vanhemmille arjen haasteista ja huolista
Yhteydenotot arkisin klo 9-19: 

  • Perhetyöntekijä Paula Bruce-Haatainen 040 503 7622, paula.bruce-haatainen@evl.fi
  • Perhetyöntekijä Mia Silvola 050 5764891, mia.silvola@evl.fi
  • Perhetyöntekijä Raili Ruotsalainen 050 576 6305, raili.ruotsalainen@evl.fi
  • Seurakuntapastori Raisa Jarkkola 050 358 0979, raisa.jarkkola@evl.fi

Leppävaaran seurakunta
ma–ti ja to–pe klo 12–14 

  • 09 8050 5100
  • Perhetoiminnanohjaajat Jukka Silventoinen, Eira Salakka ja Seija Hatakka