Musiikkia kynttilän valossa: A living voice - Anne Frank, Naiskuoro Kupliva

ti 11.11. klo 19.00

Leppävaaran kirkko

"I feel that cruelty will end, peace will return" ( Anne Frank) Pahuus lakkaa ja rauha palaa viimein, tunnen sen.

A living voice - pelosta ja epätoivosta rohkeuteen ja rauhan toivoon. 

Musiikkia kynttilän valossa -sarjan päätöskonsertin pääteos on yhdysvaltalaisen säveltäjän Linda Tutas Haugenin teos Anne Frank: A Living voice naiskuorolle ja jousikvartetille. Teos on valmistunut vuonna 2004 ja kyseessä on tiettävästi kokonaisuuden ensiesitys Suomessa. Konsertti päättyy Anna Gallonin  "Naiset huutakaa"-teokseen, joka on sävelletty Eeva Kilven runoon.

ESITTÄJÄT: Naiskuoro Kupliva, Eevi Hannonen ja Maiju Laurinsilta, viulu, Jaakko Laivuori, alttoviulu, Johannes Elfving, sello,Isa Kortekangas, tekstinluku, Viena Kangas, musiikinjohto

TEOKSISTA  Anne Frank - A living voice

Seitsemästä kappaleesta koostuva teos on sävelletty Anne Frankin päiväkirjateksteihin. Konsertissa musiikkia täydennetään lukemalla tekstien suomennokset osien välissä.  
Vuonna 2025 Anne Frankin kuolemasta ja toisen maailmansodan päättymisestä tulee kuluneeksi 80 vuotta. Nykypäivänä sota ja konfliktit ovat taas tulleet hyvin lähelle meitä, ja Ukrainan sota sekä Palestiinan konflikti ovat koskettaneet ihmisiä syvästi.

Anne Frankin kokemusten ja kuolemattomien päiväkirjamerkintöjen kautta saamme näkökulman sodan kauheuksiin. Tekstien muuntuessa musiikiksi saamme myös käsittelykanavan vaikeille tunteille, joita nykyinen maailman tila herättää. Musiikin johdattelemina pääsemme kokemaan sodan keskellä eläneen henkilön tunteiden kirjon pelosta ja epätoivosta ensin rohkeuteen ja lopulta toivoon rauhasta.

Anne Frankin päiväkirja ei ole varsinaisesti hengellinen teos, mutta Jumalan läsnäolo on vahvasti mukana teksteissä rukousten ja kiitosten kautta.

Vaikka teoksessa kuvataan paljon pahuutta (1. osa: “Terrible things are happening outside. At anytime of day helpless people are being dragged out of their homes.”), ja pyydetään apua Jumalalta (3. osa: “Merciful God, comfort her, so that at least she won’t be alone.”) on siinä kuultavissa myös paljon iloa ja toivoa (4. osa: “I lie in my bed at night after ending my prayers with words:

Thank you God for all that is good and dear and beautiful, and I’m filled with joy.”

sekä 7. osa: “I feel that everything will change for the better, that this cruelty will end, that peace will return once more.”).

  • Musiikki Musiikki

Linkki avautuu uudessa välilehdessä


Järjestäjä

Leppävaaran seurakunta

Ota yhteyttä

Kanttori
Leppävaaran seurakunta
09 8050 5536
Veräjäkallionkatu 2
02650 Espoo

Vastuualue: A-kanttori, musiikin työalavastuu ja konserttitoiminta