Uutiset 

Ajankohtaista Espoon seurakunnissa 

Uutislistaukseen

Joulurauhaa ja iloisia kohtaamisia ympäri Espoota

Kohtasitko meitä aamuruuhkassa tänä aamuna? Joulumieltä levitettiin piparkakkujen muodossa eri puolilla Espoota juna-asemien, metron ja bussipysäkkien läheisyydessä. Pipareita jakoivat seurakuntien työntekijät ja vapaaehtoiset.

Anna Handroo ja Anni Rusi Tapiolan seurakunnan diakoniatyöstä valmistautumassa piparkakkujen jakeluun.

Anna Handroo ja Anni Rusi Tapiolan seurakunnan diakoniatyöstä valmistautumassa piparkakkujen jakeluun. Kuva: Espoon seurakunnat.

Piparkakkutempaus on perinteisesti ollut yllätys , joten siitä ei kerrottu etukäteen. Piparinjaon tarkoituksena on ilahduttaa ja tuoda hyvää joulumieltä ihmisille.

Piparipusseja oli jaossa Espoossa kaikkien kuuden seurakunnan alueilla lähes kymmenentuhatta. Kussakin pussissa oli kaksi sydänpiparkakkua. Piparkakut toimitti meille Uudenmaan leipä.

Kiitos kuvista Tapiolan ja Espoonlahden seurakunnat.

Thu Dec 04 15:22:00 EET 2025