Lapset juoksevat kesäisellä niityllä.

Kouluikäisten kesätoiminta

Kouluikäisten kesäkerhoihin ja -leireille ilmoittaudutaan 3.2.1.3.2020.

Espoon seurakunnat järjestävät kesäkerhoja ja -leirejä kouluikäisille kesällä 2020.

Kesäkerhoissa lapset ulkoilevat, leikkivät, pelaavat ja askartelevat. Hiljentymishetket ja lukutuokiot tuovat rauhaa touhun keskelle. Koululaisille on tarjolla joko lounas tai mukaan otetaan omat eväät. Ohjelmassa on myös retkiä.

Kesäleireillä on ohjelmassa hauskaa yhdessäoloa, ulkoilua ja askartelua sekä hiljentymistä ja rauhoittumista mukavassa seurassa. Leirien hinta sisältää täysihoidon.

Kesätoiminta seurakunnittain

Espoonlahden seurakunta
 

Koululaisten kesäkerhot
1.–17.6. ma–pe klo 9–14 Kaskikappelilla ja Iivisniemessä. Hinta 100 € koko aika, 40 € vko. Hinnat sis. lounaan. Lisäksi Kaskikappelilla yksi lisäviikko ennen koulujen alkua 3.–7.8. ma–pe klo 9–14, hinta 25 €, omat eväät mukaan. Tied. Leena Järvinen leena.jarvinen@evl.fi, 041 5356 190. Etusija 1. luokkalaisilla (kevään luokkajako 2020).

Ilmoittaudu tästä.

Kesäleirit
Esi–2. luokkalaisten leiri Hilassa ma-ke 1.–3.6. Hinta 35 €.
3.–7. luokkalaisten leiri Hilassa ke-pe 3.–5.6. Hinta 35 €.

Leirien ikärajat ovat syksyn 2020 luokkajaon mukaan.

Tied. Hanna-Leena Posti,  hanna-leena.posti@evl.fi, 040 546 5196.

Ilmoittautumislinkit Espoonlahden kesäleireille löydät täältä.

Espoon tuomiokirkkoseurakunta

Koululaisten kesäkerhot

1.–2.-luokkalaisille (etusijalla 1.-luokkalaiset) 1.–5.6. ja 8.–12.6.2020 ma–pe klo 9–15. Hinta on 60 €/vko ja 100 €/2vko.

Kerhopaikat:

  • Auroran kappeli, Heiniemenpolku 1
  • Kalajärven kappeli, Ruskaniitty 3
  • Kauklahden kappeli, Kauppamäki 1
  • Suvelan kappeli, Kirstintie 24

Ilmoittaudu tästä kesäkerhoon. Linkki ilmoittautumiseen avautuu 3.2. klo 9.00.
Huom! Olemme saaneet palautetta, että ilmoittautuminen ei välttämättä onnistu chrome -selaimella.
Tieto kerhopaikasta lähetetään sähköpostitse huoltajille ilmoittautumisajan päätyttyä.

Tiedustelut: lapsityönohjaaja Aila Pihlajavesi, 040 5251216, aila.pihlajavesi(at)evl.fi
Ilmoittautumista ja laskutusta koskevat kysymykset: Tiina Decker, 050 511 0317, tiina.decker(at)evl.fi

Kouluikäisten kesäleirit

  • 1.–3.-luokkalaisten leiri Hvittorpissa 1.–2.6. Hinta 25 €.
  • 3.–6.-luokkalaisten leiri Hvittorpissa 2.–4.6. Hinta 25 €.

Tiedustelut:  Pirjo Myllärniemi, pirjo.myllarniemi@evl.fi.

Ilmoittaudu tästä.

Tapiolan seurakunta

Koululaisten kesäkerhot
1.–2.-luokkalaisille ma–pe 1.–12.6. Mankkaan seurakuntakodilla (Mankkaantie 2) ja Laajalahden seurakuntakodilla (Kirvuntie 18).

Ilmoittautuminen yhdelle tai kahdelle viikolle. Hinta 50 €/vko, sisarusalennus -10 €/vko. Ryhmien kokoonpanot muodostetaan ilmoittautumisjärjestyksessä, huomioiden erityistuen tarpeet tarvittaessa.

Katso lisätiedot ja ilmoittaudu tästä.

Tied. Riina Nissinen, riina.nissinen@evl.fi, 040 749 4334.

Kesäleiri
1.–6.-luokkalaisten leiri ma–to 1.–4.6. Velskolan Väentuvassa. Hinta 45 €.
 

Ilmoittaudu tästä.


Tied. Milla Mansukoski-Vierros, milla.mansukoski@evl.fi, 040 548 9437.

Leppävaaran seurakunta

Koululaisten kesäkerho
7–9-vuotiaille 1.–17.6. ma–pe klo 9–14 KilonRistissä, Vanharaide 1. Hinta koko aika 50 €, vko 20 €.

Ilmoittaudu tästä.

Tied. Eira Salakka, eira.salakka@evl.fi, 050 340 1260.

Kesäleiri
1.–6.-luokkalaisille 1.–3.6. on PERUTTU! Emme valitettavasti saaneet leirikeskusta käyttöön kyseisenä aikana. 

 

Retkipäivät

3.-6.-luokkalaisille 1.-4.6. Tarkemmat tiedot ja ilmoittautumiset tulossa.

 

Ilmoittaudu tästä.
 

Tied. Aura Karjalainen, aura.karjalainen@evl.fi, 050 432 7504.

 

Olarin seurakunta

Kesäkerho
1.–4.-luokkalaisille 1.–4.6. ma–to klo 9–15 Olarin kappelilla. Hinta 40 €.

 

Ilmoittaudu tästä.

 

Kesäleirit
Megisleiri 5.–7.-luokkaisille Hilassa 5.–8.6. Hinta 45 €.

Ilmoittaudu tästä.

 

Tied. Timo Kekkonen, timo.kekkonen@evl.fi, 050 364 8983

Kauniaisten seurakunta


Kesäkerhot alle kouluikäisille
1.–12.6. ma–pe klo 9.30–12.30 Kauniaisten kirkon leikkipuistossa. (ei ti 2.6., jolloin on retkipäivä) Ohjattua puistotoimintaa 2,5– 6-vuotiaille. Ilm. viim. 30.4.:  kauniaisten.suom.srk@evl.fi tai 050 500 9000. Kaksikymmentä kerhopaikkaa täytetään ilm. järjestyksessä.

Kesäleiri
Kouluikäisten kesäleiri 1.–4.6. Siikaniemessä, Lahden seurakuntien leirikeskuksessa. Hinta 50 €.

Ilm. kauniaisten.suom.srk@evl.fi tai 050 500 9000.

Tied.  tiro@rohkimainen@evl.fi.

Esbo svenska församling

Dagsläger
Dagsläger för 7–10-åringar Mattby kapell, 1.–5.6. och 8.–12.6 kl. 8.30–16.00. Max. 25 barn. Pris
1 vecka 70 €, 2 veckor 130 €, 3 veckor 180 €. Syskonrabatt -25 %. I priset ingår lunch, mellanmål, program och material.

Dagsläger för 7–10 åringar: Mattby kapell, 15.–18.6 kl. 8.30–16.00. Max. 20 barn. Pris 60 €. I priset ingår lunch, mellanmål, program och material.

Övernattningsläger
för 7–11 åringar, Hvittorp, 3.–5.8. Max. 20 barn. Pris 45 €. Syskonrabatt -25 %.

Elektronisk anmälning till alla läger.

Platserna fylls i anmälningsordning. OBS! Lägret ordnas om 15 barn /vecka deltar.

Mer info: Helena Aitti-Lindberg, 040 763 6250, helena.aitti-lindberg@evl.fi

Ota yhteyttä

Kasvatuksen asiantuntija
Espoon seurakuntayhtymä
Yhteinen seurakuntatyö
Kirkkokatu 1
02770 Espoo