Kuvassa koululainen nauraa nuorisotyönohjaajan kanssa.
Kirkko Espoossa järjestää koululaisille monenlaista toimintaa koulupäivän päätteeksi. Kuva: Jani Laukkanen.

Kouluikäiset

Kouluikäisille lapsille ja nuorille löytyy seurakunnista paljon erilaista toimintaa: kerhoja, leirejä, retkiä, avoimia iltapäiväkahviloita ja niin edelleen.

Toiminnan esittely löytyy seurakunnittain alasivuilta.

Tarkemmat toimintatiedot ovat seurakuntien nuorten sivuilta:

Kuvassa ekaluokkalainen siunataan koulutielle. Kuva: Antti Rintala.

Siunausta koulutielle

Ekaluokkalaiset siunataan koulutielle elokuussa 2021. 

Koulun aloitus on iso asia lapselle ja koko perheelle. Espoon seurakunnat haluavat olla perheiden rinnalla tässä iloisessa ja jännittävässä elämänvaiheessa. Kutsumme ekaluokkalaiset perheineen koululaisten siunaamiskirkkoon. Myös kummit voivat tulla mukaan siunaamaan omaa kummilastaan. Jokainen koulutiensä aloittava saa lahjaksi oman Lapsen Raamatun.

Kirkkohetkiin ei ole ennakkoilmoittautumista, ellei sitä erikseen mainita.

Espoonlahden seurakunta

Ma 16.8. klo 18 Espoonlahden kirkko, Kipparinkatu 8. Kutsutaan koulut: Eestinkallio, Latokaski, Maininki, Meritori, Nöykkiönlaakso ja Saunalahti.

Ti 17.8. klo 18 Espoonlahden kirkko. Kutsutaan koulut: Iivisniemi, Kantokaski, Laurinlahti, Martinkallio, Koulumäki ja Soukka.

Tied. Inkeri Oinonen, 050 583 6883, inkeri.oinonen@evl.fi.


Espoon tuomiokirkkoseurakunta

ti 10.8. klo 18 Espoon tuomiokirkko, Kirkkopuisto 5

ti 10.8. klo 17 ja 19 Kauklahden kappeli, Kauppamäki 1

ke 11.8. klo 18 ja 19 Auroran kappeli, Heiniemenpolku 1

to 12.8. klo 18 Kalajärven kappeli, Ruskaniitty 3

ma 23.8. klo 18 Laaksolahden kappeli, Ylänkötie 16

Tied. Aila Pihlajavesi, 040 525 1216, aila.pihlajavesi@evl.fi.
 

Esbo svenska församling

må 16.8. kl. 18 Esbo domkyrka, Kyrkparken 5

Mer Information: Mirja Von Martens, 040 547 1854, mirja.vonmartens@evl.fi.


Leppävaaran seurakunta

Ti 10.8. klo 17 alkaen tasatunnein Leppävaaran kirkon sisäpihalla, Veräjäkallionkatu 2. Mukaan voi ottaa yhden aikuisen. Siunattava saa Lapsen Raamatun sekä pienen yllätyksen. Ilmoittaudu 1.8. mennessä. Ilmoitamme tilaisuutta edeltävällä viikolla, mihin tilaisuuteen lapsi voi osallistua. Tied. Kaisa Yletyinen, 050 434 1085, kaisa.yletyinen@evl.fi.


Olarin seurakunta

ti 10.8. klo 18 Olarin kirkko, Rälssitilantie 4 (entinen Olarinluoma 4). Tied. Timo Kekkonen, 050 364 8983, timo.kekkonen@evl.fi.

Ilmoittaudu tästä. 
 

Tapiolan seurakunta

ma 9.8. klo 16–18.30 Olarin kirkko, Rälssitilantie 4. Tied. Marjukka Luoma, marjukka.luoma@evl.fi, 050 583 6908.

Ilmoittautumiset viim. 3.8. Ilmoittaudu tästä. 

Kauniaisten suomalainen seurakunta

to 12.8. klo 18.30 Kauniaisten kirkko, Kavallintie 3